iPhone Kullanıyorsanız Dikkat: Türk Suç Ailesi Tehdit ediyor

Kendilerini “Turkish Crime Family” (Türk Suç Ailesi) olarak adlandıran bir grup hacker Apple’ı 300 milyon iPhone ve iPad kullanıcısının hesaplarını silmekle tehdit ediyor. Grup, 7 Nisan’a kadar Bitcoin ile 75,000 A.B.D Doları veya 100,000 Dolarlık iTunes hediye çeki karşılığında ödeme yapılmazsa milyonlarca iCloud hesabını sileceğini belirtmiş.
Apple bu konuda herhangi bir ödeme yapılmasının söz konusu olmadığını ve “suç işledikleri için kimseyi ödüllendirmeyeceklerini” belirtiyor. Olayın duyulmasına neden olan şeyin, Apple güvenlik ekibiyle “Turkish Crime Family” üyeleri arasında geçtiği iddiasıyla sızdırılan bazı mailler olması nedeniyle konuya ilişkin henüz bir teyit alınmış değil.
Konuya medyayı dahil ederek kurban seçtikleri kuruluşun siber fidyeyi ödemeye itilmesi son zamanlarda sıkça karşılaşmaya başladığımız bir trend. Kamuoyu oluşturup Apple’ın müşterilerinden gelecek yoğun talep karşısında bu parayı ödeyeceği öngörülmüş olabilir.
Güvenlikle ilgili konularda, gereksiz panik havası yaratmaktan itinayla kaçındığımı bilirsiniz ancak bu tehdit bize iCloud güvenliğimizi bir kademe artırmak için güzel bir bahane olabilir.

Her ihtimale karşı;

Tavsiye ederim.

Önümüzdeki günlerin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Bu arada “Turkish Crime Family” grubuyla ilgili bilginiz varsa veya bu gruba üyeyseniz sizinle kısa bir röportaj yapmak isterim.