Bitcoin Güvenliği

Birçoğumuzun gündemine giren Bitcoinlarımızın güvenliğini sağlamak için faydalı olabilecek bazı ipuçlarını toparlamak istiyorum.

Dijital para konuşuyorsak işin dijital kısmından söz etmemiz şart. Bilgisayarımızda tuttuğumuz cüzdanın güvenliğinden ancak ilgili sistemin güvenliğini sağlarsam söz edebilirim. Aksi takdirde bilgisayarımı ele geçiren bir saldırganın (hacker veya zararlı yazılım) o bilgisayar üzerinde tuttuğum dijital paraya ulaşmasını engelleyecek çok az güvenlik tedbiri var.

Bilgisayarın güvenliğini sağlamak için aşağıdakileri hatırlamakta fayda var;

 1. Lisanssız/korsan yazılım kullanmamak
 2. İşletim sistemi güncellemelerini yapmak
 3. Tanımadığınız/bilmediğiniz kişilerden gelen maillerin eklerini açmamak ve linklere tıklamamak
 4. Lisanslı ve güncel bir antivirüs kullanmak

Bitcoin özelinde ise güvenliği sağlamak için en az aşağıdakileri yapmamız lazım:

 1. Cüzdanınızı düzenli olarak yedeklemek
 2. Cüzdan yedeklerini kullandığınız bilgisayarın dışında (örneğin harici bellek) şifreli olarak tutmak
 3. Cüzdanınız için güçlü parola kullanmak
 4. Bunu sunan her uygulamada iki kademeli kimlikl doğrulamasını devreye almak (Örn: kullanıcı adı ve parola girildikten sonra SMS ile tek kullanımlık bir parola gönderilmesi)
 5. Cüzdanınızda günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoin tutmak.
 6. Gerekiyorsa birden fazla cüzdan kullanmak

Bitcoin kullanıyorsanız birilerinin dijital paranızı çalmaya çalıştığı gerçeğiyle yüzleşmeniz lazım. Bilgisayarınızdan para çalmak isteyen bir saldırgan banka hesaplarınızı da hedef alabilir tabii ki ancak Bitcoin uygulamalarının bankalarda olduğu gibi sıkı denetlenmediği de bir gerçek. Bu nedenle saldırganların iştahını kabartması gayet doğal. 2009 yılından beri 500 milyon dolardan fazla Bitcoin çalındığı tahmin edilmektedir.

Bitcoin kullanımının yaygınlaşmasıyla bunu hedef alan zararlı yazılımların sayısı da artmaktadır. Şu ana kadar 3 önemli kategoride Bitcoin’la ilgili zararlı yazılım gördük;

 • Bitcoin çalan
 • Bitcoin ile ödeme alan
 • Bitcoin madenciliği yapmak için bulaştığı sistemin kaynaklarını kullanan

Bitcoin çalan zararlı yazılımlar arasında favorim (yenilikçi yaklaşımı nedeniyle) kopylanılan şeyin bir Bitcoin adresi olduğunu anladığında bunu saldırganın Bitcoin adresiyle değiştiren zararlı yazılımdır. Bu yolla 13 Bitcoin çalınan bir olay yaşandı.

Bitcoin güvenliğinden sorumlu merkezi bir yapı olmadığı için bu konuda görevin biz kullanıcılara düştüğünü unutmayıp gerekli tedbirleri almakta fayda var.