Fidye Yazılımı Sizi Kullanıyor

Yeni tespit edilen bir fidye yazılım (Cryptolocker ve türevleri) kurbanlara ilginç bir öneri sunuyor. Bildiğiniz gibi fidye yazılımlar bulaştıkları sistemde bulunan dosyaları şifreliyor ve şifreyi çözmek için kurbandan para talep ediyor. Bu sene ciddi bir artış gözlemlediğimiz fidye yazılımlar mdyanın bile gündemine girdi; http://www.ntv.com.tr/teknoloji/fidye-yazilimlar-sosyal-medya-uzerinden-yayiliyor,UeIWPVKwNEiGfH8TgFXuPw
Yeni tespit edilen bir fidye yazılım ise kurbana iki farklı seçenek sunuyor. Alışageldiğimiz gibi para ödeyerek dosyalarınıza kavuşabilirsiniz. Diğer seçenek ise zararlı yazılımı iki kişiye bulaştırmak. Bunu yaptığınız takdirde size gönderilen kod ile şifreyi çözerek dosyalarınıza kavuşabiliyorsunuz.
“Popcorn” adı verilen bu yeni tür zararlı yazılımın bir diğer tehlikeli özelliği de şifre çözme kodunun 4 kez yanlış girilmesi halinde şifrelenen dosyaları silmesi. Bu “iş” modeli tutarsa önümüzdeki dönem daha çok fidye yazılımın kurbanlarını kullanmaya başladığını görebiliriz.
Popcorn ile ilgili son bir nokta; ekranda çıkan fidye notunda toplanacak paranın Suriye’ye ilaç, gıda ve giyecek yardımı olarak gideceği belirtilmiş.
Fidye yazılımlarının n kadar büyük bir sorun halin geldiğini Kaspersky Lab tarafından hazırlanan “Fidye Yazılımı Devrimi” başlıklı raporda görebiliyoruz.

2016 yılında;

  • 62 yeni fidye yazılım ailesi ortaya çıktı (bireysel olarak sayı çok daha yüksek)
  • Geçen seneye göre fidye yazılımların sayısı 11 kat arttı
  • Fidye yazılıma para ödeyen 5 şirketten 1’i verilerini kurtaramadı
  • 2016 yılının 3. Çeyreğinde 10 saniyede 1 bir birey, 40 saniyede 1 bir şirket fidye yazılımlara kurban gitti.

Fidye yazılımlar konusunda dünya çağında ciddi mücadeleler veren Kaspersky Lab tarafından bazı fidye yazılımların şifrelerini çözebilen araçlar yayınlanmıştır, bunlara http://support.kaspersky.com/viruses/utility?CID=acq-freekasp-USA adresinden ulaşabilirsiniz. Ne kadar etkili oldukları veya sizi hedef alan fidye yazılım konusunda neler yapabileceğini bilemiyorum. Faydası olabilir diye düşündüğüm için paylaşıyorum.

Fidye yazılımlar konusunda genel olarak tedbir almanın mümkün olduğunu ancak zarar meydana geldikten sonra yapılabilecek çok az şey olduğunu hatırlatmak istiyorum.