Hazır Evdesiniz

Hava şartları nedeniyle pek çoğumuz işe gidemedik. Bazı firmalar da riske girmemek için idari izin verdiler, özetle bir çoğumuz için çocukluğumuzun “okullar kardan tatil oldu” anılarını tekrar yaşadık.

Hazır evdesiniz, evinizi ve ailenizi internette güvende tutmak için bir kaç öneri paylaşmak istiyorum.

Kablosuz ağınızın güvenliği

Ev ağlarının çoğunda tablet, telefon ve laptop benzeri cihazlar internete kablosuz ağ üzerinden bağlanıyor. Bu nedenle online alışveriş ve bankacılık gibi pek çok kritik işlemimizi bu ağlar üzerinden yapıyoruz. Sosyal medya hesaplarımıza ve e-posta mesajlarımıza da bu ağ üzerinden eriştiğimiz için güvenlik sadece maddi değil, manevi ve sosyal güvenliğimiz için de önemli hale geliyor.

Evdeki kablosuz ağınızı daha güvenli hale getirmek için;

  • Güçlü bir parola kullanın: Nasılsa pek çok cihazda bunu sadece bir kez yazmanız gerekecek. Bu nedenle karmaşık bir şey seçebilirsiniz.
  • Kablosuz ağı şifrenizin WPA2 olduğunu kontrol edin. Pek çok telekom operatörü tarafından sağlanan cihazlar zaten WPA2 kullanıyor ama emin olmakta fayda var.
  • Kablosuz modem yönetici giriş parolanızı değiştirin. Genellikle tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak ulaşabildiğiniz arayüz parolasını güçlü bir parolayla değiştirin.

Ağa bağlı cihazların güvenliği için;

  • Mutlaka antivirüs kullanın. Cihazın türü ne olursa olsun bilinn antivirüs markalarından birisi tarafından ürtilen bir antivirüs varsa bunu kurun
  • Lisanssız yazılım kullanmayın. Cazip gelebilir veya “sadece benim laptopta var” diyerek kuracağınız lisanssız yazılım evdeki herkesi tehlikye atabilir.
  • Güncelleyin. Üreticilerin güncellemelerini mutlaka yapın. Hazır tatilsiniz, “sonra hatırlat” diyerek ertelediğiniz güncellemeleri yapmak için doğru bir zaman olabilir.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen ekleri açmayın, bağlantılara tıklamayın
  • Tanıdığınız kişilerden gelen ama beklemediğiniz ekleri açmayın, bağlantılara tıklamayın.

Evdeyken çocuklarla sosyal medyada güvende olmalarını sağlayacak basit bir kaç kuralı tekrarlamakta da fayda olabilir. Çocukları bekleyen tehlikeler ve basit öneriler için http://alperbasaran.com/anne-babalar-cocuklar-icin-sosyal-medya-guvenligi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.